-
Čo je prírodná kozmetika?
Čo je prírodná kozmetika?
Čo je vlastne prírodná kozmetika? V súčastnosti existuje viacero definícií. V rámci EÚ zatiaľ neexistujú pre prírodnú kozmetiku žiadne záväzné pravidlá. Kozmetológovia považujú za prírodné prostriedky tie, ktoré sú zostavené z prírodných materiálov rastlinného, živočísneho alebo minerálneho pôvodu, získaných ustanoveným spôsobom. Rozumie sa tým, že jednotlivé zložky sú z prírodných materiálov izolované fyzikálnymi šetrnými spôsobmi (napr. filtráciou, destiláciou, sušením atď.) alebo aj enzymatickými alebo mikrobiálnymi metódami. Rastlinné oleje sa napríklad získavajú lisovaním za studena. V takto vyrobenom oleji zostáva maximum cenných látok a navyše v prirodzenom stave, ktoré dokáže ľudské telo najlepšie zužitkovať. Vďaka obsahu aktívnych enzýmov, vitamínov, fytohormónov a ďalších biologicky aktívnych látok mávajú priaznivý účinok na organizmus.
Nevýhodou prírodnej kozmetiky je v porovnaní s bežnými kozmetickými prípravkami vysoká náročnosť na prípravu, prepravu i skladovanie, ale aj krátka trvanlivosť. Na predĺženie trvanlivosti by sa podľa kozmetológov mali používať iba vybrané povolené konzervačné látky, a to kyseliny benzoová, salicylová, propiónová, sorbová a ich soli, a pod. Používané emulgátory, farbivá a parfumy by mali byť tiež prírodného pôvodu. Ak je na etikete výrobku uvedené, že ide o naturálny produkt, nemalo by na nej chýbať ani to, že výrobok je konzervovaný a konkrétne čím.
Niektoré skupiny expertov, napríklad v Nemecku, delia prírodnú kozmetiku do viacerých kategórií: Pure nature (vyrobená výhradne z prírodných surovín), prírodná kozmetika (prírodný základ + povolené konzervanty) a kozmetika s obsahom prírodných látok (sú len ako doplnok)
Výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 15. decembra 1999 č. 4312/2/1999-100 v hlave 28, par.6 uvádza k označovaniu prírodnej kozmetiky nasledovné: Používať doplňujúce označenie v názve kozmetického prostriedku slovom “prírodný” možno len vtedy, ak látky deklarované v názve kozmetického prostriedku sú získané z materiálov rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu.
Prírodná kozmetika nie je to isté, ako biokozmetika
Mnoho kozmetických výrobných spoločností používá prírodné alebo z prírodných surovín odvodené suroviny pre výrobu kozmetických prostriedkov. Zloženie takýchto prípravkov môže byť veľmi podobné s certifikovanou biokozmetikou. Hlavný rozdiel je v povinnosti výrobcov biokozmetiky preukazovať certifikačnému orgánu, že použité suroviny sú nielen prírodného charakteru, ale súčasne pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva a pre tento účel majú platné nezávislé osvedčenia.
Zo zdravotného hľadiska je podstatné, že pri pestovaní rastlinných surovín určených pre biokozmetiku nesmú byť použité syntetické hnojivá ani syntetické prípravky proti škodcom, ktorých najznámejšou skupinou sú pesticídy.
Certifikáty prírodnej kozmetiky
Certifikátov prírodnej kozmetiky existuje niekoľko a sú udeľované nezávislými inštitúciami v jednotlivých krajinách.
Certfikáty:
- Aiabitalia
- BDIH
- BIO
- COSMEBIO
- CPK
- CPK BIO
- Demeter
- ECO Control
- ECO Garantie
- Ecocert
- Fair Trade
- NaTrue*
- NaTrue**
- NaTrue***
- No Animal Tests
- One Voice
- Oxysafe
- Soil Association
- Vegan Society
Certifikát BDIH
Certifikát udeľuje organizácia BDIH sídliaca v Nemeckom Mannheime. Organizácia združuje viac ako 440 producentov a distribútorov kozmetiky a prírodnej (naturálnej ) kozmetiky, doplnkov stravy, nutričných jedál, voľnopredajných liekov, medicínskych prístrojov. V roku 1996 BDIH vydalo rozsiahle smernice, na základe ktorých bolo certifikovaných viac ako 2000 produktov.
Certifkát zaručuje:
- výrobok je vyrobený z najčistejších prírodných surovín z biologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného zberu vo voľnej prírode
- zber surovín prebieha šetrne bez zaťaženia životného prostredia
- výrobok neobsahuje parafín, vazelínu a iné vedľajšie látky petrochemického pôvodu
- výrobok neobsahuje žiadne syntetické konzervačné látky, farbivá alebo parfémy
- konečný výrobok a jeho jednotlivé zložky nie sú testované na zvieratách a ani sa testovanie výrobkov nezadáva iným firmám
Stránka organizácie BDIH: www.kontrollierte-naturkosmetik.de
Certifikát Cosmebio
CPK a CPK BIO ( CPK = Certifikovaná přírodní kosmetika )
CPK je česká značka prírodnej kozmetiky. Vznikla v roku 2007, stojí za ňou spoločnosť KEZ o.p.s. ( Kontrola ekologického zemědelství ).
Značka CPK ( Certifikovaná přírodní kosmetika )
Označenie CPK môže byť uvedené na takom kozmetickom prípravku, ktorý splnil predpísané parametre štandardov a na ktorý kontrolná organizácia KEZ pridelila certifikát.
Takýto prípravok neobsahuje:
- synteticky získané parfémy
- ropné látky typu minerálneho oleja, parafínu alebo vazelíny
- syntetické konzervačné zložky
- syntetické farbivá
- vybrané tenzidy
- živočíšne zložky ( okrem včelieho vosku a alkoholov ovčej vlny )
- suroviny vyrobené pomocou geneticky modifikovaných organizmov
- chemické UV filtre
Značka CPK bio
CPK bio je nadstavba značky CPK. Kozmetické prípravky musia nielenže splniť základné podmienky na získanie certifikátu CPK, ale musia obsahovať aj bio suroviny v určitých množstvách.
Minimálne 10% musí tvoriť podiel biozložiek, ktorých pôvod je doložený certifikátom organizácie vykonávajúcej kontrolu ekologického poľnohospodárstva ( pričom sa do hmotnosti podielu nezapočítava voda ).
Tento certifikát sa udeľuje na dobu 15 mesiacov.
Značka: napr. Saloos
Stránka organizácie KEZ o.p.s. : www.kez.cz
Certifikát Demeter
Certifikát Ecogarantie
ECO Control
Ecocert
Certifikát Fairtrade
NaTrue
Certifikát Soil Association
Certifikát Vegan
Zdroje: